May 05 2013

Byl vydán Debian 7.0 Wheezy

Rubrika: Projekt, Vývoj 5:04  

Po více než dvou letech vývoje vyšla zbrusu nová verze Debianu, Debian 7.0 Wheezy. Jak je u Debianu zvykem, jde o název další postavičky z filmu Toy Story – v tomto případě se jedná o gumového tučňáka s červeným motýlkem. Tímto sesadil z pomyslného stabilního trůnu Squeezeho a poslal jej do oldstable důchodu, neboť si již své odsloužil.
Nové vydání Debianu je postaveno na jádru 3.2, nabízí grafická prostředí Gnome 3.4, KDE 4.8, Xfce 4.8 a další. Přichází také s podporou technologie multiarch, kde je možné na počítači instalovat programy architektur i386 i amd64. Jako výchozí souborový systém je použit Ext4. S tímto vydáním byla bohužel ukončena distribuce pomocí Businesscard ISO obrazů. Veškeré informace o vydání jsou obsaženy v oficiálním oznámení. Nové testovací a budoucí stabilní vydání nese jméno Jessie.
Na našem fóru naleznete návod na instalaci Debianu Wheezy pomocí Netinst ISO obrazu, což je alternativa k instalaci z běžného CD nebo DVD.

Komentáře k „Byl vydán Debian 7.0 Wheezy“

 1. Marek Turnovec:

  Hurá! Konečně se zase rozhýbe testing! 🙂

 2. Marek Turnovec:

  Co mě trochu vadí je, že v dokumentaci se liší anglická verze od české, viz třeba tady:

  http://www.debian.org/releases/wheezy/amd64/release-notes/ch-whats-new.cs.html
  http://www.debian.org/releases/wheezy/amd64/release-notes/ch-whats-new.en.html

  Ten dokument má úplně jiné kapitoly. Napadlo mě, jestli to třeba není od starší verze a teprve to čeká na překlad… A zdá se, že ano:

  http://www.debian.org/releases/squeeze/amd64/release-notes/ch-whats-new.en.html

  Proč to není nějak označeno? Abych věděl, že nemá cenu se do toho začítat… 🙂

  Než špatný překlad, raději žádný…

  Jo a ještě jedna drobnost – i když teď už je to pro tu starou verzi pasé – neurosciences a neuroimaging prostě nejsou neurologie… I čeština už dávno používá termín neurovědy a setkal jsem se i s neurozobrazovacími metody nebo třeba metodami pro zobrazování mozku…

 3. xkomczax:

  Volejte SLÁVA a pět dní se radujte! 🙂

 4. martin:

  Zkusil jsem jej nainstalovat na dva notebooky hp (jeden stary cca rok a pul, druhy asi mesic). Instalace probehla korektne. Ale ani na jednom nefunguje poradne touchpad – nefunguje right-click. Je to pekne stary bug, byl i v minulem stable. Od debianu odejdu, toto je posledni kapka. Nefunkcnost nejakeho specialniho hw bych pochopil, ale resit v roce 2013 prave tlacitko touchpadu??? Uz mne to nebavi, muj cas je na reseni tohoto problemu moc drahy. Zitra si konecne koupim maca a budu mit pokoj. RIP debian

Vložit komentář