Feb 28 2008

Debian a Google Summer of Code

Rubrika: Projekt, Vývoj 14:29  

Steve McIntyre v konferenci debian-devel upozornil na spuštění letošního ročníku akce Google Summer of Code. Ta má za úkol podpořit open-source softwarové projekty a zaplatit studentům, kteří budou o prázdninách pracovat na vylepšení stávajících aplikací, případně na tvorbě nových programů. Je to šance i pro Debian, ale Lucas Nussbaum upozornil na problémy, které přinesly předchozí ročníky.

Potíž je především v tom, že někteří studenti z loňských ročníků jsou již letitými přispěvateli projektu a jejich účast tak byla neefektivní a místo práce na novém projektu se věnovali běžné práci na Debianu a byli proto neúspěšní. Někteří jiní vývojáři se naopak nezúčastnili, protože si mysleli, že projekt je jen pro zcela nové účastníky.

Lucas navrhuje tři možná řešení: zakázat účast v GSoC aktuálním vývojářům Debianu, veřejně deklarovat možnost účasti i stávajícím vývojářům, kompromis: vytvořit stejný počet projektů s novými i stávajícími vývojáři. V konferenci se rozhořela vášnivá debata ohledně toho, zda je účelem GSoC přivést do projektu nové lidi nebo především pohnout s vývojem.