Nov 21 2014

Debian rozhodl, že rozhodovat o systemd není třeba

Rubrika: Projekt 8:07  

Vývojáři Debianu jsou už nějakou dobou rozdělováni názorem na přístup k systemd. Jedni ho chtějí do Debianu zadrátovat nastálo, jiní zase chtějí zachovat svobodu uživatelů ve výběru init systému. Proto se rozjelo hlasování o tom, zda může být systemd uveden u některých balíčků jako povinná závislost nebo zda musí zůstat stále možnost volby.

Nakonec bylo rozhodnuto, že žádné takové závazné rozhodnutí není potřeba a bude ponecháno na jednotlivých vývojářích, jak k problému přistoupí. Podrobně problematiku rozebírá článek na Root.cz: Debian rozhodl šalamounsky: o systemd se rozhodovat nemusí.

Podle mého názoru je to rozhodnutí velmi umírněné, které počítá s tím, že Debian je komunitní projekt. V takovém prostředí je velmi těžké prosadit názor „většiny“ (hlasovalo 48 % vývojářů, takže by taky mohla rozhodnout čtvrtina) na úkor ostatních. Ti by se pak mohli cítit dotčeně, protože by jim někdo jiný zakazoval dělat věci tak, jak si myslí, že jsou nejlepší. Jinými slovy nebyla zavedena další regulace, protože to podle vývojářů není potřeba.

Vložit komentář