Aug 16 2012

Debian slaví 19 let

Rubrika: Projekt, Software, Vývoj 23:59  

16. 8. 1993, tedy přesně před 19 lety, Ian Murdock na linuxové konferenci
oznámil zrození z brusu nové linuxové distribuce, jíž pojmenoval Debian.

Debian [čti: Debien], jehož název vznikl spojením počátečních tří písmen křestních jmen zakladatele projektu Iana Murdocka a jeho tehdy ještě přítelkyně, dnes již bývalé manželky Debry, se již brzy po svém zrodu stal díky své dostupnosti, stabilitě a snadné správě velice oblíbenou linuxovou distribucí, která našla svůj domov zejména na serverech. Kvůli tomu se stal jedním z protagonistů masového rozvoje Internetu zejména na konci 90. let, neboť každému dal společně s ostatními linuxovými distribucemi možnost mít svůj vlastní web v síti, která dříve patřila spíše vyvoleným, za více než přijatelnou cenu.
Dalším důkazem jeho úspěchu je fakt, že z Debianu vychází 63% všech linuxových distribucí, jmenujme například *buntu, Knoppix, nebo třeba Sidux. Ačkoliv je třeba takové Ubuntu na světě již osm let, stále je z více než 90% tvořeno Debianem.
Ani dnes není Debian žádné béčko, podle DistroWatch.com je Debian šestou nejpopulárnější linuxovou distribucí, v posledním měsíci však dokonce skončil na krásném pátém místě.

Debíku, jménem redakce Ti ze srdce přeji všechno nejlepší

Jeden komentář k „Debian slaví 19 let“

  1. Roman Horník:

    Od teď by mělo bejt pravidlem, že každej 16. srpen bude dnem, kdy započne třídenní sraz debianistů jak v ČR, tak i v SR. A bude co oslavovat, příští rok bude mít Debík kulaťoučkou dvacítku, v roce 2014 bude podle zvyklostí našich západních “spojenců” dospělákem (jsou tam o mínus tři roky vyspělejší než my), dvaadvacítka je zase symetrická…
    Prostě bude furt co slavit 😉

Vložit komentář