Mar 12 2016

Do Debianu se vrací balíček Firefox

Rubrika: Balíčky 13:47  

Po deseti letech se do Firefoxu vrací balíček s názvem Firefox. Už teď ho můžete najít ve větvi unstable, kam ho před pár dny nahrál Mike Hommey. Balíček Iceweasel se stal jen tranzitním metabalíkem, který zajistí přechod na nový balíček Firefox.

V tuto chvíli jde o zcela nový balíček, takže si bude muset projít testovacím kolečkem v unstable než se dostane do testingu. Do stabilní větve se pak ale dostane velmi rychle, protože během tří měsíců skončí prodloužená podpora Iceweasel 38 ESR, který nová verze 45 ESR nahradí už pod názvem Firefox.

Debian byl v roce 2006 nucen opustit název Firefox, protože nesplňoval podmínky organizace Mozilla. Ta totiž kvůli ochranným známkám vyžaduje, aby tento název nesl pouze originální software. Protože ale Debian prohlížeč mírně upravuje (zavádí například opravy chyb), musel jeho název změnit na Iceweasel. Ze stejného důvodu se Thunderbird nachází v balíčku Icedove. Nyní se ale Debian a Mozilla dohodly na tom, že balíčky se liší od originálu minimálně a název je možné vrátit.

Komentáře k „Do Debianu se vrací balíček Firefox“

 1. Branislav Dohoda:

  Firefox ide uz v Debian Stable Jessie. staci pridat repo backports a nainstalovat.

  Nainstalujte key – http://mozilla.debian.net/pkg-mozilla-archive-keyring_1.1_all.deb

  Pridajte do /etc/apt/sources.list

  deb http://mozilla.debian.net/ jessie-backports firefox-release

  Potom:

  $ apt-get update
  $ apt-get install -t jessie-backports firefox

 2. v6ak:

  Jo, postup je na http://mozilla.debian.net/ . Je potřeba zvolit požadovanou větev (ESR45, release, beta, aurora). Klíč bych instaloval spíš pomocí apt, tedy apt isntall pkg-mozilla-archive-keyring. Pak mi tam někdo na síti nemůže podstrčit jiný balíček.

Vložit komentář