Dec 31 2015

Ian Murdock spáchal sebevraždu

Rubrika: Černá kronika 1:23  
28. prosince 2015 v pozdních večerních hodinách zemřel ve věku 42 let Ian Murdock, zakladatel, otec projektu Debian.

O svém úmyslu vzít si život informoval pár hodin předtím na svém twitterovém účtu, který chvíli před svou smrtí zrušil. Napsal:

i’m committing suicide tonight.. do not
intervene as i have many stories to tell and
do not want to die with me #debian
#runnerkristy67

Jako důvod svého hrůzného činu na Twitteru uvedl, že po zbytek svého života bojoval s policií, že byl obětí opakovaného sledování a brutálního a ponižujícího zacházení ze strany sanfranciské policie (SFPD), která toto tvrzení popřela. Zde jsou však zachovány inkriminované tweety, které s jeho účtem zanikly.
The Register uvádí další informace, a sice, že podle sanfranciské police byla v sobotu 26. prosince o půl dvanácté v noci povolána hlídka ke křižovatce mezi Steiner street a Union street kvůli hlášení, že se nějaký muž snaží vniknout do domu – ten prý byl na místě identifikován jako Ian Murdock, jenž si při výměně názorů s policií vybojoval dvě pokuty za napadení policisty a jednu za maření výkonu úřední osoby. Dle policejního protokolu byl prý podnapilý. Na místě byl s oděrkou na čele ošetřen zdravotníkem a převezen do nemocnice.
Ovšem o pár hodin později, 27. prosince ve 2:40 ráno, dostala policejní hlídka echo, že Murdock buší některým ze svých sousedů na dveře. Opět se tento incident neobešel bez zásahu zdravotníka, ale tentokrát byl Murdock navíc uvězněn v cele. Později v ten den byl propuštěn na kauci ve výši $25000.

Těžko říct, kde je pravda. Doposud také není veřejně známo přesné místo jeho skonání (uvádí se San Francisco), ani příčina jeho smrti, ani to, zda vůbec zemřel dobrovolně. Snad se to dozvíme časem.
Ian Ashley Murdock, jenž se narodil 28. dubna 1973 v německé Kostnici (Konstanz), v roce 1993, co by dvacetiletý student na univerzitě Purdue, vdechl život nové linuxové distribuci, jíž pojmenoval Debian, podle jména jeho tehdejší přítelkyně a podle jména svého. Ta se záhy stala mocným a velmi rozšířeným linuxovým operačním systémem, známým pro svou stabilitu, spolehlivost, plně komunitní vývoj, nulovou pořizovací cenu, ale také pro svou konzervativnost, co se alespoň stabilních vydání týče. Stal se díky svým kvalitám a dobré praktické použitelnosti základem mnoha a mnoha jiných linuxových distribucí.
Nikdy nezapomeneme. A díky za Debian.

EDIT: Zde je snad kompletní výpis jeho tweetů, co se této události týče

Vložit komentář