Jul 25 2008

Jak instalovat balíky z větve experimental

Rubrika: Balíčky 9:05  

Poměrně často se na tomto webu objevují informace o balíčcích ve větvi experimental. Ta je určena skutečně zkušeným uživatelům či vývojářům. Obsahuje naprosto neotestované balíky, které zařazení do běžných repositářů teprve čeká. Proto je doporučuji instalovat jen v případě, že skutečně víte, co děláte. Experimentální větev ale zase na druhou stranu obsahuje velmi čerstvý software, který může někdo potřebovat.

Pokud se rozhodnete nainstalovat nějaké balíky z větve experimental, budete potřebovat Debian testing nebo unstable. Na stable jsou balíčky příliš nové. Do /etc/apt/sources.list si přidejte repositáře Sid, a to i v případě, že používáte testing:

deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ sid main non-free contrib
deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ sid main non-free contrib

Plus ještě přidejte samotné experimentální repositáře:

deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ experimental main non-free contrib
deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ experimental main non-free contrib

A teď to nejdůležitější: APT nenainstaluje balíčky z experimental, pokud jej o to explicitně nepožádáte. Pokud tedy používáte nižší verzí balíčku, který chcete z nového repositáře aktualizovat, neproběhne klasická aktualizace na vyšší verzi z experimentalu. APT se totiž těmto balíčkům vyhýbá. Musíte mu říci, který balík přesně hodláte instalovat:

# aptitude -t experimental install balíček1 balíček2 balíček3

případně

# apt-get -t experimental install balíček1 balíček2 balíček3

Komentáře k „Jak instalovat balíky z větve experimental“

  1. cynan:

    Mam testing a do sources.list jsem pridal sid dle navodu. Balicek “ed” je v testingu ve versi 0.7-2 a v sidovi ve versi 0.7-3. Pustil jsem prikaz `apt-get install ed` a nainstalovala se mi verse 0.7-3. Podle toho co jste psal jsem pochopil, ze by “ed” mel zustat ve versi 0.7-2 dokud nepouziji prepinac -t experimental. Chapu to spatne? [ed jsem vybral nahodne]

  2. Petr Krčmář:

    Píšete o testing a unstable. Tam se samozřejmě oba repositáře smíchají a přijede Vám vždy novější balík bez ohledu na větev. Nutnost vybrat větev se vztahuje jen k experimental. Ten vy ale v sources.list (podle popisu) nemáte.

Vložit komentář