Jul 29 2008

Jak kombinovat Debian testing a unstable

Rubrika: Balíčky, Software 9:56  

Po návodu, který říkal jak instalovat balíky z experimental, se mě několik lidí ptalo, zda je možné kombinovat i jiné větve Debianu než jen Sid a experimental. Taková kombinace je realizovatelná a hodí se ve chvíli, kdy chcete mít většinu systému alespoň trochu otestovanou, ale zároveň potřebujete nějaké aktuální balíky z větve druhé. Zde je postup:

Do souboru /etc/apt/apt.conf přidejte řádek informující APT o standardní větvi, které se chcete držet:

APT::Default-Release "testing";

Do /etc/apt/sources.list si pak normálně přidejte zdroje pro větev unstable a updatujte informace o balíčcích. V tuto chvíli se pro vás nic nezměnilo a stále provozujete Debian testing. Pokud potřebujete nějaký balík z unstable, stačí o něj výslovně požádat:

# apt-get -t unstable install balíček1 balíček2 balíček3...

Bez parametru s názvem větve se vám žádný balíček z unstable do systému nedostane. Pokud o něj naopak požádáte, APT inteligentně vyřeší všechny závislosti tak, že stáhne nutné balíky z unstable a zbytek systému nechá být.

Totéž je možno samozřejmě udělat se stable a testingem, ale pravděpodobně to povede velmi brzy k povýšení velkého množství balíčků, protože rozdíl mezi stable a testing je přeci jen propastnější než mezi testing a unstable.

Komentáře k „Jak kombinovat Debian testing a unstable“

 1. pre:

  Doporucuje se aptitude misto apt-get

 2. Franta:

  Pokud je moji preferovanou verzi unstable, mam dat do apt.conf:
  APT::Default-Release “unstable”;
  nebo
  APT::Default-Release “sid”;
  nebo jsou vyjadreni ekvivalentni?

 3. Petr Krčmář:

  [2] Je a není ekvivalentní. Pokud použijete jméno, může se Vám stát, že přejdete třeba z testingu na stable, jak se jméno posune mezi větvemi. Pokud uvedete větev, budete se vždycky držet větve. Výjimkou je samozřejmě Sid, který je vždy unstable a své jméno nepředává. Ve Vašem případě je to tedy jedno, ale doporučuji raději uvádět stable, testing a unstable.

Vložit komentář