Sep 26 2008

Který mirror použít pro stahování balíků?

Rubrika: Balíčky, Software 20:32  

Mnoho uživatelů Debianu neví, který server by měli použít pro stahování balíčků z repositářů a nastavit jej do /etc/apt/sources.list. Pokud nevíte, který mirror je pro vás nejvýhodnější, můžete využít služeb utility netselect, která je součástí Debianu a je umístěna ve stejnojmenném balíčku. Chcete-li prověřit dostupnost několika serverů, stačí je všechny předat programu jako parametr. Například všechny oficiální české mirrory:

# netselect ftp.cz.debian.org ftp.debian.cz debian.ignum.cz debian.mirror.web4u.cz debian.sh.cvut.cz ftp.cvut.cz ftp.zcu.cz

Program sám ohodnotí servery podle rychlosti odezvy (ping) a počtu skoků (hops) od vašeho počítače ke zvolenému serveru. Nakonec je vypsán jeden z testovaných serverů, který získal nejlepší hodnocení a měl by vám proto nabízet nejrychlejší a nejdostupnější služby. Chcete-li získat více informací o každém ze serverů, přidejte programu parametr -vv.

Jeden komentář k „Který mirror použít pro stahování balíků?“

  1. Hynek (Pichi) Vychodil:

    netselect-apt je užitečná nadstavba nad tímhle prográmkem. Například takhle netselect-apt -snf testing do aktuálního adresáře vytvoří soubor sources.list pro testing s nejrychlejším ftp serverem (s povoleným non-free).

Vložit komentář