May 26 2013

Obavy naplněny, na notebook s UEFI a Secure boot nelze instalovat Linux

Rubrika: Akce, Hardware, Nasazení 11:13  

O tom, že na notebook s UEFI a Secure boot nelze instalovat Linux se na vlastní kůži přesvědčil Petter Reinholdtsen. V jeho případě se konkrétně jedná o Packard Bell Easynote LV, chtěl na něm provozovat Ubuntu a zatím nenašel jediný způsob, jak toho dosáhnout. Uvažuje tak, že tento model vrátí a vybere si jiný.

Update: Podle všeho je toto důsledek technologie Fast Boot, kdy se kvůli rychlejšímu startu systému neinicializují některé periferie, jako USB či PS/2 klávesnice, díky čemuž nelze Secure boot vypnout bez odsouhlasení Microsoft EULA.

Komentáře k „Obavy naplněny, na notebook s UEFI a Secure boot nelze instalovat Linux“

  1. Slavko:

    Pomerne pozorne sledujem informácie ohľadne Secure boot a ako jediné spoľahlivé riešenie zatiaľ vyzerá len možnosť vyberať pri nákupe stroj, kde sa dá tento výdobytok techniky vypnúť v nastavení UEFI – pozor, nie všetky rozhrania UEFI toto vypnutie musia poskytovať.

  2. čepi:

    Proč v nastavení UEFI (F2 po startu NB) nepřepne UEFI do Legacy BIOS modu? Packardy to uměj (stejně jako Acery, liší se pouze v designu krytu). Případně může kontaktovat Acer/PackardBell support a oni mu jistě rádi nabídnou řešení -> v tomto případě při požadavku odstranění MS OS (odmítnutí EULA, jde dohodnou i vracení menší finanční částky za MS OS) + flash \”starého\” BIOSu.

Vložit komentář