Jan 24 2012

Pozor na to, jak odpovídáte na otázky uživetelům

Rubrika: Nezařazené 17:49  

Že odpovídat na dotazy ostatních uživatelů není jednoduché, zná asi každý zkušenější uživatel. To, co by mohlo být užitečné znát, popisuje Raphaël Hertzog. Podle něj je potřeba být dostatečně zdvořilý a konkrétní. Nezapomínejte, že jako zkušenější fakticky reprezentujete celý projekt. Je proto lepší neodpovídat vůbec, pokud nemáte dost času a trpělivosti, a umožnit někomu “způsobilejšímu” poskytnout náležitou péči. Zejména je důležité vyhnout se “RTFM” odpovědi. A i když neznáte přesnou odpověď, můžete nabídnout relevantní odkazy, případně pomoci pouze tím, že jako zkušenější reportujete závady na ta správná místa.

Komentáře k „Pozor na to, jak odpovídáte na otázky uživetelům“

 1. Anonymous:

  Měl bych také jednu radu: Před odesláním příspěvku jej řádně zkontrolovat.

 2. Roman Horník:

  Je tam snad něco nesprávně?

 3. Anonymous:

  Nyní již nikoliv, opravena byla očividně i předchozí autorova zpráva.

 4. Roman Horník:

  Všichni chybujeme, Tonda je přece jen člověk, žádnej stroj. Snaží se ve svým volným čase, kterýho má málo, každýho návštěvníka těchhle stránek co možná nejlíp informovat, podle mně to dělá dobře. A kritizovat ho jenom za to, že občas udělá překlep, je podle mýho názoru hloupý. Není jeho povinností sem psát, nemá z toho ani korunu, nedostane žádnej metál, nebude mít za to ani hliněnou sochu v Horní Dolní pod kaštanem na návsi, dělá to jen a jen pro vás, pro návštěvníky tohohle serveru. Je to snad špatně?

  P. S.: Stačí se podívat třeba na jeden nejmenovanej zpravodajskej server na Seznamu. I přesto, že je tamní redakce solidně placená, články jsou plný nejen překlepů, ale co je horší, i nepřesností a výmyslů.

 5. Anonymous:

  Samozřejmě se nesnažím mu nějak ubírat na zásluhách a mé výtky mohou být ignorovány, proti čemuž také nebudu nic namítat (jelikož se nejedná o závažnou věc). Ale přinejmenším využívat doplněk kontrolující pravopis mi dnes nepřijde jako něco přespříliš problémového. Že jsem mohl svůj komentář formulovat jinak a lépe? To je bezpochyby možné, jádro sdělení by však zůstalo totožné.

 6. Antonín Mička:

  Každopádně děkuji za připomínku, musím přiznat, že toto je moje slabost, někdy prostě vlastní chyby nevidím a nevidím. Doplněk na kontrolu pravopisu by byl fajn, ale pokud vím, tak pro linux jsou jen ty slovníkové.

 7. Anonymous:

  I ty slovníkové odhalí přinejmenším překlepy (projek, ůžitečné apod.) V každém případě doufám, že jsem nedemotivoval, což v žádném případě nebylo mým úmyslem.

 8. Roman Horník:

  Ale ,ani slamník neví na kolík dokonalí ,baby dovázal upravit nebe vyrazit tuhle.
  Ale ani slovník není natolik dokonalý, aby dokázal opravit nebo zvýraznit tohle.

  Ačkoliv jsem psal jako důstojník Crabtree (GB sitcom Haló, haló!) kontrola pravopisu nic nezaznamenala 😉

 9. Anonymous:

  Poněkud extrémní příklad 🙂 Nemyslím si, že autora, jenž by plodil něco takového, byste si drželi příliš dlouho.

Vložit komentář