Feb 03 2015

Debian Jessie pro Rasbperry Pi 2

Rubrika: Hardware 12:25  

Sjoerd Simons oznámil vydání Debianu Jessie pro novou verzi miniaturního počítače Rasbperry Pi 2. Ten přináší čtyřjádrový procesor ARMv7 a 1 GB paměti. Obraz systému je možné stáhnout z webu images.collabora.co.uk/rpi2/, technicky jde o základní instalaci (debootstrap) Debianu doplněnou o balíčky obsahující podporu hardware. V budoucnu bude pravděpodobně Debian podporovat RPi2 přímo, což bude vyžadovat zásahy do distribučního jádra.


Jul 03 2013

Automatická detekce potřebného firmware v Debianu Jessie/Sid

Rubrika: Balíčky, Hardware, Software 17:40  

Debian je svobodná linuxová distribuce a právě proto je veškerý nesvobodný firmware separovaný z linuxového jádra do sekce non-free. S tímto stavem velmi často bojují zejména začátečníci a proto Petter Reinholdtsen upozorňuje na svém blogu na možnost použít k automatické detekci potřebného firmware aplikaci Isenkram. Jedná se zejména o firmware potřebný pro wifi karty, ale i pro ethernetové karty nebo řadiče RAID. Stačí aplikaci Isenkram nainstalovat a pak jako správce systému spustit následující příkaz:

# isenkram-autoinstall-firmware

Bohužel balíček Isenkram je dostupný zatím jen pro Debian Jessie (testig) a Sid (unstable).


May 26 2013

Obavy naplněny, na notebook s UEFI a Secure boot nelze instalovat Linux

Rubrika: Akce, Hardware, Nasazení 11:13  

O tom, že na notebook s UEFI a Secure boot nelze instalovat Linux se na vlastní kůži přesvědčil Petter Reinholdtsen. V jeho případě se konkrétně jedná o Packard Bell Easynote LV, chtěl na něm provozovat Ubuntu a zatím nenašel jediný způsob, jak toho dosáhnout. Uvažuje tak, že tento model vrátí a vybere si jiný.

Update: Podle všeho je toto důsledek technologie Fast Boot, kdy se kvůli rychlejšímu startu systému neinicializují některé periferie, jako USB či PS/2 klávesnice, díky čemuž nelze Secure boot vypnout bez odsouhlasení Microsoft EULA.


Mar 25 2013

Dostupné bootovatelné obrazy pro arm64

Rubrika: Hardware, Projekt, Vývoj 17:28  

Podle oznámení jsou k dispozici obrazy pro arm64. Jedná se o výsledek tříleté práce s cílem portovat a také nabootovat Debian na 64-bit ARMv8 architektuře. Zatím je však port v alfa stádiu vývoje a je to také velký úspěch. Aktuálná stav je možno slédnout i online, více informací pak na příslušné wiki.


Nov 29 2011

Dvě nové architektury v Debianu: armhf a s390x

Rubrika: Hardware 12:54  

Mark Hymers upozorňuje na to, že na zrcadla se dostaly základy Debianu pro dvě nové architektury: armhf a s390x. Zatím je samozřejmě najdete jen v unstable a během následujících týdnů budou zkompilovány i ostatní zdrojové balíčky. Migrace do testingu je prý na release týmu a podle Markových slov začne „ve správnou chvíli“.

Armhf je dalším z portů pro ARM a aktivně využívá FPU (Floating-Point Unit) v některých nových procesorech. To by mělo výrazně zvýšit výkon některých aplikacích. Vyžaduje to ale přítomnost FPU v procesoru.

Proti tomu s390x je 64bitový port Debianu pro mainframe s390. Nedávno o něm na svém blogu psal Aurélien Jarno, který je také za jeho vývoj zodpovědný. Důvod vzniku je jednoduché: Klasický port Debianu pro s390 využívá jen 31bitovou adresaci paměti, takže aplikace může využít maximálně 2 GB paměti.


Oct 09 2011

Vyšel aktualizovaný Debian Squeeze 6.0.3

Rubrika: Bezpečnost, Hardware, Vývoj 12:47  

Po více než třech měsících vyšel Debian Squeeze aktualizovaný na verzi 6.0.3. O možnosti jeho testování jsme informovali. Jako vždy jsou opraveny objevené bugy a přidána podpora některých druhů hardware, hlavně však jde o vylepšení bezpečnosti. Podrobnosti naleznete v oznámení o vydání. V případě, že používáte Debian Squeeze a pravidelně aktualizujete, měl by systém obsahovat všechny potřebné aktualizace. Pokud tomu tak není, budou v nebližší době nabídnuty k instalaci.


Jun 25 2011

Aktualizace Debianu Squeeze 6.0.2 vydána

Rubrika: Bezpečnost, Hardware, Vývoj 20:02  

Stabilní vydání Debianu, tedy Squeeze, byl aktualizován na verzi 6.0.2. Aktualizace přináší hlavně opravy objevených bugů a bezpečnostních chyb. Jednou z hlavních součástí je i nová verze jádra 2.6.32, která obsahuje lepší podporu pro hardware. Seznam všech oprav najdete v oficiálním oznámení.


Jun 08 2011

Debian Squeeze 6.0.2 vylepší podporu hardware

S budoucí aktualizací Debianu Squeeze s číselným označením 6.0.2, bude vylepšena podpora hardware. Stane se tak díky tomu, že Debian kernel team se snaží pravidelně backportovat ovladače obsažené v jádrech novějších, v tomto případě 2.6.38, do jádra obsaženého ve stabilním vydání. Nové a opravené ovladače se týkají hlavně síťových karet, výčet všech nových a opravených ovladačů naleznete na blogu. Je zde i návod, pro ty, kteří by chtěli nové jádro testovat a reportovat případné problémy. Jisté však je, že do vydání aktualizace 6.0.2 se nestihnou přidat všechny plánované opravy. Znamená to tedy, že na další se můžeme těšit v budoucí aktualizace s označením 6.0.3.


May 03 2011

Jádro 2.6.38 pro Debian Squeeze

Rubrika: Balíčky, Hardware, Software 20:23  

Po nějaké době od vydání, přináší repozitář Debian backports možnost nainstalovat si jádro 2.6.38 do stabilní verze Debianu Squeeze. Rozhodně stojí za vyzkoušení v případě výskytu problémů s chybějící podporou hardware v jádře 2.6.32, které je standardní součástí Squeeze.


Apr 04 2011

Architektury Alpha a HPPA zmizí z Debianu úplně

Rubrika: Hardware 8:02  

Repositáře pro architektury Alpha a HPPA a zmizely z testingu chvíli před vydáním Squeeze, aby se do něj nedostaly. Nyní Mark Hymers oznámil, že obě architektury zmizí také z unstable a experimentalu. Vyvolalo to bouřlivou debatu a někteří volají po zachování těchto architektur v Debianu. Správci serverů ale argumentují nedostatkem místa na serverech, které je třeba uvolnit pro jiné účely.


Další stránka »