Dec 17 2010

Squeeze bude obsahovat svobodné jádro bez uzavřených ovladačů

Rubrika: Balíčky, Licence 17:14  

Už od Debianu 4.0 Etch (duben 2007) se vývojáři snaží dodávat se systémem jádro, které nebude obsahovat žádné uzavřené ovladače. Než se ale podařilo takový funkční balíček vytvořit, uplynuly téměř čtyři roky. Debian 6.0 Squeeze tak bude obsahovat svobodné jádro bez uzavřených součástí. Všechny nesvobodné ovladače (firmware) budou odsunuty do samostatných non-free balíčků a nebudou součástí Debianu. Pokud je budete přesto při instalaci potřebovat, budou k dispozici alternativní instalační obrazy se speciálními jádry.


Feb 08 2010

Debian Squeeze zatím stále v nedohlednu

Rubrika: Licence, Vývoj 22:27  

Vývojáři konečně vydali nějaké další informace týkající se plánů při přípravě Debianu Squeeze. Přestože nový systém cyklů hovoří o mražení vždy v prosinci lichého roku, je jasné, že se Squeeze se to nestihlo a navíc teď vše vypadá ještě nejistěji. Nejdřív to vypadalo, že se bude mrazit v březnu, ale podle aktuálních informací je i tento termín velmi nepravděpodobný. „Vzhledem k předchozím zkušenostem bychom chtěli mrazit až poté, co počet bugů klesne pod 300,“ píše se ve zprávě. Aktuální statistiky ale ukazují, že je tento cíl ještě poměrně vzdálený. Vývojáři se intenzivně snaží bugy odstraňovat a další velká akce by měla proběhnout už o víkendu, stále se ale hledají noví dobrovolníci, kteří s přípravou Squeeze pomohou.


Dec 25 2008

Proprietární firmware a kam s ním?

Tuto nerudovskou otázku si na svém blogu klade Kurt Roeckx. Vývojáři rozhodují o zařazení proprietárního firmware do repositářů, stále ale není jasné, kam by měl vlastně patřit. Jedni jej posílají do non-free, druzí prosazují jeho zařazení do hlavního stromu a další vymýšlejí kompromisy. Kurt tvrdí, že existují tři možnosti:

  • přesunout veškerý firmware nesplňující pravidla DFSG do non-free
  • změnit pravidla DFSG tak, aby nepožadovala zdrojové kódy pro firmware a dát jej do main
  • rozhodnout, že bloby v jádře jsou vlastně zdrojové kódy a dát je do main

Theodore Tso navrhuje ještě jednu možnost: vytvořit další větev v rámci distribuce, kam by se tento software přesunul. Tato varianta se zatím zdá být nejčistším řešením.


Dec 04 2008

Licence GNU Affero GPL je použitelná pro Debian

Rubrika: Licence 9:33  

Jörg Jaspert, který representuje FTP tým, vydal oficiální prohlášení, podle kterého je možné zařazovat software vydaný pod licencí GNU Affero GPL do hlavního stromu Debianu. V krátkosti Jörg připouští použití těchto balíčků v Debianu, i přes přídavnou klausuli, která nutí uživatele síťových aplikací, aby k nim dodávali zdrojové kódy.