Dec 23 2015

Návody na instalaci Debianu Jessie a Stretch na fóru byly aktualizovány

Rubrika: Fórum, Nasazení, Návody 16:29  

Návody na našem fóru, týkající se instalace stabilního vydání Debian 8 Jessie, stejně jako testovacího vydání Stretch, byly aktualizovány. Oba návody byly upraveny vzhledem k potřebám aktuálních vydání Debianu. Doufáme, že pomohou mnohým z vás hlavně při první instalaci linuxového systému Debian. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás obraťte přímo na fóru.


Apr 28 2014

Vyšel Debian 7.5 Wheezy

Rubrika: Nasazení, Projekt, Vývoj 9:16  

Debian 7 Wheezy dostal pátou aktualizaci, která přináší zejména opravy bezpečnostních chyb, novější verzi jádra systému, ale také například nové verze ovladačů grafických karet. Ve větvi backports se objevilo jádro ve verzi 3.13 místo dosavadního 3.12. Uživatelé, kteří systém pravidelně aktualizují, nemusí činit žádné další kroky k přechodu na nejnovější verzi.


Apr 28 2014

Prodloužení podpory Debianu 6.0 Squeeze

Vývojáři oznámili, že z Debianu 6.0 Squeeze se stává vydání s prodlouženou podporou, jinými slovy LTS (Long Term Support) vydání. Původně oznámený konec podpory předposledního vydání Debianu byl 31. květen 2014. Nově stanovený konec podpory je únor 2016. Znamená to tedy, že Squeeze bude podporován 5 let od jeho vydání. Nutno podotknout, že toto prodloužení se týká pouze uživatelů dvou hlavních architektur i386 a amd64. Na základě úspěchu tohoto projektu bude posouzeno, zda se prodloužená podpora bude týkat i současného stabilního Debianu 7 Wheezy a také příštího Debianu 8 Jessie.


Jan 05 2014

SteamOS je Debian

Rubrika: Hry, Nasazení, Software 11:46  

Podle zjištění na Root.cz je SteamOS plnohodnotný Debian s grafickým prostředím Gnome 3 s přibaleným Steam klientem, který nabízí dvě rozhraní: desktopové a konzolové, uzpůsobené pro ovládání pomocí gamepadu.


Dec 15 2013

Vyšel Debian 7.3 Wheezy

Rubrika: Nasazení, Projekt, Vývoj 16:11  

Vyšla nejnovější aktualizace stabilního vydání Debianu 7.3 Wheezy. Tato aktualizace řeší především nalezené bezpečnostní problémy. Veškeré aktualizace byly již distribuovány prostřednictvím pravidelných aktulizací. To znamená, že pokud pravidelně aktualizujete svou instalaci, není třeba činit žádné další kroky pro přechod na Wheezy 7.3. Nová instalační média budou dostupná v nejbližší době.


Oct 28 2013

Debian v pozadí největšího webu ve Švédsku

Rubrika: Nasazení 10:43  

Podle článku publikovaném na Royal Pingdom tvoří Debian základ zpravodajského webu Aftonbladet.se. Tento web denně navštíví přes tři miliony unikátních návštěvníků, kteří jeho připojení zatíží asi patnácti tera bajty dat. Proto lze označit Aftonbladet za největší webovou stránku ve Švedsku. Kromě Debianu jsou použité také MySQL a Tomcat. Vše pochopitelně provozují na vlastních serverech.


Jun 15 2013

Vyšel Debian 7.1 Wheezy

Rubrika: Nasazení, Projekt, Vývoj 18:14  

Jak bylo avizováno, dnes 15.6.2013 vyšla první aktualizace současného stabilního vydání Debianu Wheezy s označením 7.1. Aktualizace přináší nové jádro 3.2.46 místo 3.2.41 a standardně také velké množsví oprav nalezených chyb v balíčcích jako například gnome-settings-daemon, php5, xorg, alsa-base, apt, či v samotném instalátoru. Veškeré podrobnosti se nachází v oznámení o vydání. Současně s vydáním Debianu Wheezy bylo změněno číslování opravných vydání, kde byla vypuštěna zbytečná a dlouho nepoužívaná prostřední číslice, proto opravné vydání nese označení 7.1, nikoliv 7.0.1, jak by tomu bylo podle dosavadních zvyklostí.


Jun 02 2013

Budík poháněný Debianem

Poměrně netradiční užití jako budíku si pro Debian zvolil Trenza. Na hardwaru Openpadora, což je ARM herní konzole s dotykovým displejem, si jeden takový exemplář budíku vyrobil. V požadovaný čas mu tento budík místo zvonění přehraje nějakou skladbu, jako zdroj doporučuje libre.fm.


May 26 2013

Obavy naplněny, na notebook s UEFI a Secure boot nelze instalovat Linux

Rubrika: Akce, Hardware, Nasazení 11:13  

O tom, že na notebook s UEFI a Secure boot nelze instalovat Linux se na vlastní kůži přesvědčil Petter Reinholdtsen. V jeho případě se konkrétně jedná o Packard Bell Easynote LV, chtěl na něm provozovat Ubuntu a zatím nenašel jediný způsob, jak toho dosáhnout. Uvažuje tak, že tento model vrátí a vybere si jiný.

Update: Podle všeho je toto důsledek technologie Fast Boot, kdy se kvůli rychlejšímu startu systému neinicializují některé periferie, jako USB či PS/2 klávesnice, díky čemuž nelze Secure boot vypnout bez odsouhlasení Microsoft EULA.


May 19 2013

Zrychlení aktualizací systému pomocí apt-fast

Apt-fast oproti výchozím balíčkovým utilitám (apt-get nebo aptitude) stahuje vše paralelně místo seḱvenčně, což prý může velmi zkrátit dobu aktualizací. Je to však zatím neoficiální balíčkovací utilita, není proto součástí oficiálních repositářů a pro kritické systémy ji nemůžeme doporučit.


Další stránka »