Mar 17 2020

GIMP 2.10.xx a segfault: řešení

Rubrika: Návody, Software 1:38  

Nejde vám spustit GIMP? Na vině je plugin zvaný pagecurl (efekt ohnutého rohu obrázku). Řešení? Zde, prosím.


Mar 08 2020

Aktualizován návod na Netinst instalaci pro Debian Buster Gnome

Rubrika: Fórum, Návody 9:02  

Po nějaké době jsem se pustil do velké aktualizace návodu na instalaci Debianu Buster 64bit s prostředím Gnome a výsledek si můžete prohlédnout a vyzkoušet na našem fóru. Hlavní inovace spočívá v přidání zhruba 40 screenů všech kroků, kterými je potřeba projít během instalace nebo základního nastavení systému. Návod jsem tak více zacílil na začínající uživatele, kteří se kvůli pověrám bojí instalace Debianu a místo toho volí různé hnědé nebo zelené odvary. Tak odhoďte strach a šup do instalace. S případnými problémy nebo dotazy rádi na fóru pomůžeme.


Dec 23 2015

Návody na instalaci Debianu Jessie a Stretch na fóru byly aktualizovány

Rubrika: Fórum, Nasazení, Návody 16:29  

Návody na našem fóru, týkající se instalace stabilního vydání Debian 8 Jessie, stejně jako testovacího vydání Stretch, byly aktualizovány. Oba návody byly upraveny vzhledem k potřebám aktuálních vydání Debianu. Doufáme, že pomohou mnohým z vás hlavně při první instalaci linuxového systému Debian. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás obraťte přímo na fóru.


Jun 02 2013

Budík poháněný Debianem

Poměrně netradiční užití jako budíku si pro Debian zvolil Trenza. Na hardwaru Openpadora, což je ARM herní konzole s dotykovým displejem, si jeden takový exemplář budíku vyrobil. V požadovaný čas mu tento budík místo zvonění přehraje nějakou skladbu, jako zdroj doporučuje libre.fm.


May 19 2013

Zrychlení aktualizací systému pomocí apt-fast

Apt-fast oproti výchozím balíčkovým utilitám (apt-get nebo aptitude) stahuje vše paralelně místo seḱvenčně, což prý může velmi zkrátit dobu aktualizací. Je to však zatím neoficiální balíčkovací utilita, není proto součástí oficiálních repositářů a pro kritické systémy ji nemůžeme doporučit.


May 09 2013

Debian běží i na notebooku ThinkPad X1 Carbon

Rubrika: Nasazení, Návody 9:43  

Zajímavá zkušenost s notebookem ThinkPad X1 Carbon se může hodit každému, kdo o tomto, nebo podobném, uvažuje. Podle všeho stačí pouze doinstalovat balík s firmwarem pro wi-fi, jinak prý vše funguje bez zásahů. Jediné, co je potřeba udělat, je příslušný firmware nahrát na usb disk a ten připojit při instalaci, tento model totiž není vybavený "drátovým" ethernet rozhraním, a tak pro někoho jednodušší cesta, jak wi-fi zprovoznit až po instalaci, není u tohoto modelu možná.


Apr 06 2013

Mate Desktop Environment 1.6

Rubrika: Návody, Projekt, Software 21:55  

Ačkoliv se delší dobu zdálo, že verze 1.4 neintuitivního a neatraktivního desktopového prostředí Mate, které je nepochybně nejzdařilejším forkem legendy jménem Gnome 2, bude poslední, neboť někdy od prosince loňského nevycházely aktualizace, druhého dubna tohoto roku byl nejeden jeho uživatel mile (ale i tak trochu nemile) překvapen, že vyšla jeho nová verze, 1.6, která přinesla hromadu vylepšení, ale také i jeden menší problém.
Mate 1.6 je výsledkem osmiměsíčního intenzivního vývoje, obsahuje 1800 příspěvků od 39 vývojářů a více než 150 překladatelů. Přibyla nová témata vzhledu, byly nahrazeny zastaralé komponenty za moderní, snad všechny aplikace tohoto prostředí byly vylepšeny a obohaceny o nové vlastnosti, byly opraveny některé chyby, stále probíhá migrace na GTK3.
A teď k tomu problému: díky tomu, že Mate nahradilo MateConf (GConf) za GSettings, budete si muset znovu nastavit celé Mate, neboť se po odhlášení dočkáte výchozího nastavení. Ale pokud výchozí nastavení již používáte, nebo si toto prostředí instalujete, všimnete si maximálně tak zelených ikonek.
A jen tak mimochodem, na našem fóru se nachází návod, jak si nainstalovat Debian Wheezy (7.0) právě s tímto prostředím.


Mar 22 2013

Steam inštalátor pre Debian

Rubrika: Hry, Návody, Software 22:45  

Hranie na Linuxe je dnes už bežná vec, a väčšina z toho je vďaka Steamu. Spočiatku sa Valve zaviazala iba k “najobľúbenejšej” desktop distribúcii Ubuntu a ten, kto si to chcel vyskúšať, bol nútený si dať dual boot s Ubuntu. Nedávno sa ale otvorili dvere aj pre ostatných. Takže čo máte spraviť, keď chcete hrať hry v Linuxe za použití Steam, a používate niečo trochu menej populárne, ako je Debian na vašom Desktope?

Jeden užívateľ, GhostSquad57, sa rozhodol, že nám uľahčí prácu s inštaláciou Steamu v Debiane, a tak spravil svoj inštalačný balíček .deb a nahral svoj “testovací” projekt na Github, odkiaľ si ho môžete aj stiahnuť a následne nainštalovať.

Som si istý, že Gabe a spoločnosť bude potešená, keď Vás bude mohla zaradiť do skupiny (other system) v ich štatistikách používania Steam a hranie hier na Linuxe.


Dec 29 2012

Návod: instalace prostředí Cinnamon do Debianu Wheezy

Rubrika: Balíčky, Návody, Software 13:29  

Pokud jste zastánci klasického uspořádání desktopu, na které jste byli zvyklí na prostředí Gnome 2, máte několik možností, jak toto uspořádání používat i po příchodu Gnome 3 (Gnome-shell):

  • Použít tzv. fallback mód Gnome 3, ale ruku na srdce, toto je opravdu nouzovka a prostředí není ani primárně určeno pro každodenní použití
  • Přechod na jiné grafické prostředí, například Xfce, LXDE nebo Mate
  • Použit grafické prostředí Cinnamon

Cinnamon je fork prostředí Gnome-shell. O vývoj se stará tým okolo distribuce Linux Mint, kde bylo toto prostředí také poprvé použito. Postupně se ovšem dostává do repozitářů ostatních distribucí a Debian není v tomto výjimkou. Právě prostředím Cinnamon a jeho instalací do Debianu Wheezy se zabýváme v tématu na našem fóru.


Apr 22 2012

Protokol SPDY s Apache2 a Debianem

Rubrika: Balíčky, Návody 11:58  

Protokol SPDY lze nyní využívat i s Apache2 nad Debianem. Podmínkou je funkční HTTPS (SSL). Pro Debian jsou k dispozici také googlem připravené balíčky.


Další stránka »