May 11 2015

httpredir.debian.org se stal oficiální službou

Rubrika: Balíčky, Projekt 8:26  

Přesměrovávač na zrcadla s balíčky Debianu je nyní oficiální službou běžící na infrastruktuře projektu a najdete jej na nové adrese httpredir.debian.org, původně běžela na http.debian.net. Služba přesměrovává na některý ze 400 serverů s balíčky Debianu, v závislosti na IP adrese, poloze a dostupnosti serverů. Do sources.list stačí přidat jediný řádek:

deb http://httpredir.debian.org/debian jessie main


Mar 16 2015

Debian volí nového šéfa, Lucas Nussbaum končí

Rubrika: Projekt 8:32  

Debian se opět připravuje na volbu vedoucího projektu. Současný šéf Lucas Nussbaum končí a dalších voleb se neúčastní. Ve hře jsou Mehdi Dogguy, Gergely Nagy a Neil McGovern. Podle časového harmonogramu bude do konce března probíhat volební kampaň a v prvních dvou dubnových týdnech pak proběhne samotná volba.


Dec 31 2014

Stav Jessie v prosinci

Rubrika: Projekt 11:35  

Niels Thykier zveřejnil informace o stavu vývoje Debianu Jessie ke konci prosince. Zatím prý rozhodně není hotovo a v lednu určitě vydáno nebude. Pevné zmrazení je ale naplánováno už na 5. ledna. Zatím zůstává problémem to, zda se všechny důležité balíčky zůstanou na první CD. Totéž vývojáři řešili před dvěma lety u Wheezy. Další zajímavosti najdete v aktualizovaných poznámkách k vydání.


Nov 28 2014

Devuan: klon Debianu se svobodným výběrem startovacího démona

Rubrika: Balíčky, Projekt 23:33  

Vznikl projekt Devuan, který je klonem Debianu a snaží se být „klidným místem pro práci“ a „chránit práva a svobodu uživatelů a vývojářů“. Jde pochopitelně o reakci na nedávné hlasování o init systému, které nepřineslo žádný dramatický výsledek. Podle autorů Devuanu je ale třeba se postavit k věci rázně a „odstranit systemd při zachování dědictví Debianu“.

Výsledky by se měly dostavit na jaře 2015, kdy by uživatelé místo aktualizace na Jessie měli být schopni rovnou aktualizovat na Devuan. Cílem projektu je zůstat minimalistický, vytvořit novou otevřenou komunitu, zlepšit vztahy s upstreamem a downstreamem a hlavně trvat na myšlence svobody a nezávislosti.


Nov 21 2014

Jessie ve 47 týdnu: ubylo 20 % kritických bugů

Rubrika: Projekt 22:46  

Richard Hartmann vydal pravidelný report týkající se opravy chyb pro Debian Jessie. Zatímco minulý týden chyb skokově přibylo, ve 47. týdnu se jich podařilo 20 % vyřešit. V tuto chvíli zbývá do vydání opravit 342 problémů, z toho 152 v zásadních balíčcích. Zhruba desetina z nich má už svůj patch, ostatní na opravu čekají.

Pokud porovnáme průběh ladění s předchozími verzemi Squeeze a Wheezy, vychází zatím termín vydání na přelom března a dubna.


Nov 21 2014

Debian rozhodl, že rozhodovat o systemd není třeba

Rubrika: Projekt 8:07  

Vývojáři Debianu jsou už nějakou dobou rozdělováni názorem na přístup k systemd. Jedni ho chtějí do Debianu zadrátovat nastálo, jiní zase chtějí zachovat svobodu uživatelů ve výběru init systému. Proto se rozjelo hlasování o tom, zda může být systemd uveden u některých balíčků jako povinná závislost nebo zda musí zůstat stále možnost volby.

Nakonec bylo rozhodnuto, že žádné takové závazné rozhodnutí není potřeba a bude ponecháno na jednotlivých vývojářích, jak k problému přistoupí. Podrobně problematiku rozebírá článek na Root.cz: Debian rozhodl šalamounsky: o systemd se rozhodovat nemusí.

Podle mého názoru je to rozhodnutí velmi umírněné, které počítá s tím, že Debian je komunitní projekt. V takovém prostředí je velmi těžké prosadit názor „většiny“ (hlasovalo 48 % vývojářů, takže by taky mohla rozhodnout čtvrtina) na úkor ostatních. Ti by se pak mohli cítit dotčeně, protože by jim někdo jiný zakazoval dělat věci tak, jak si myslí, že jsou nejlepší. Jinými slovy nebyla zavedena další regulace, protože to podle vývojářů není potřeba.


Nov 11 2014

Debian 9 a 10 budou mít jména „Stretch“ a „Buster“

Rubrika: Projekt 15:33  

Debian 8.0 s názvem „Jessie“ je zmrazen a pravděpodobně vyjde poměrně brzy, snad na přelomu ledna a února. Při vydání bude potřeba dát testingu nové jméno a Jonathan Wiltshire oznámil, že release tým vybral jména pro následující dvě verze Debianu. Devítka se bude jmenovat „Stretch“ a desítka „Buster“.


Nov 06 2014

Debian 8.0 „Jessie“ je zmrazen

Rubrika: Balíčky, Projekt 9:33  

Vývojáři podle plánu v noci zmrazili vývojovou verzi Debianu 8.0 „Jessie“. Další práce se budou řídit zvláštními pravidly a budou se jen opravovat kritické chyby, vážné technické problémy a bude se doplňovat dokumentace. V tuto chvíli ještě vydání blokují zhruba tři stovky bugů.


Oct 05 2014

Debian 8.0 Jessie bude zmražen v listopadu

Podle předběžného plánu je očekávané zmrazení Jessie na začátku listopadu, možná k tomu dojde pátého.


Apr 28 2014

Vyšel Debian 7.5 Wheezy

Rubrika: Nasazení, Projekt, Vývoj 9:16  

Debian 7 Wheezy dostal pátou aktualizaci, která přináší zejména opravy bezpečnostních chyb, novější verzi jádra systému, ale také například nové verze ovladačů grafických karet. Ve větvi backports se objevilo jádro ve verzi 3.13 místo dosavadního 3.12. Uživatelé, kteří systém pravidelně aktualizují, nemusí činit žádné další kroky k přechodu na nejnovější verzi.


Další stránka »